Kestane Balı Nedir
Kestane balı, Artvin yöresinin doğal bitki örtüsünde olan kestane ağacının çiçek özlerinin toplanmasıyla oluşturulan, özellikle iyileştirici ve antiseptik(mikroplara karşı koruması) olmasıyla bilinmektedir. Ayrıca yanık tedavisinde, ülser, boğaz ve göz enfeksiyonlarında çok etkili olduğu klinik denemelerle kanıtlanmıştır.Tazeyken buruk ve acımsı tattadır. Nişasta, sakaroz, protein, kalsiyum, fosfor ve A vitamini zenginidir. Enerji verici özelliği nedeniyle sporculara ve büyüme çağındaki çocuklara önerilir.

Koyu kahve renkli, buruk, biraz acı, kestaneye özgü tadı vardır. Antiseptik özelliği en kuvvetli olan bal çeşididir. Kasları kuvvetlendirici kan dolaşımını düzenleyici, mid eve karaciğer yorgunluğunu giderici, bağışıklık sistemini güçlendirici etki yapar.Özellikle mevsim değişikliklerinde bol miktarda kestane balı tüketilmelidir.

Tüm bunların yanında Kestane balı aşağıdaki hastalıkların tedavisindede etkilidir.Adele ağrıları, titremesi, uyuşmasının giderilmesinde, Ağrı ve sancıların giderilmesinde, Ağız yaralarının iyileştirilmesinde, Akciğer hastalarının iyileştirilmesinde.Bademcik iltihabının yok edilmesinde, Bağırsak gazının, iltihabının giderilmesinde, Baş, göğüs, karın ağrılarının giderilmesinde, Baş dönmesinin giderilmesinde, Bel ağıralarının giderilmesinde, Beyin hastalıklarının iyileşmesinde, felç ve sinir hastalıklarını gidermede.

Cilt bazukluğunu, lekelerini gidermede, Cinsel gücü artırmada, Dammar sertliğinde, dammar tıkanıklığını yok etmede, Gözleri güçlendirmede, Halsizliğin giderilmesinde, Hazmı kolaylaştırmada, Hafızayı güçlendirmede Iştah açmada, Kabızlığın iyileştirilmesinde, Kalp çarpıntısını gidermede Kanın temizlenmesinde, Kemiklerin kuvvetlenmesinde.

Nezle ve grip hastalığının tedavisinde, Öksükrüğün, nefes darlığının, astım hastalığının tedavisinde, Romatizma ve siyatiğin tedavisinde, Sarılık hastalığının iyileştirilmesinde, Sedef hastalığının giderilmesinde, Sonderece etkili olduğu Klinik denemelerle kanıtlanmış ve halk arasında yüzlerce yıldır doğal ilaç olarak kullanıla gelmiştir.
Bal Nedir Kaç Çeşit Bal Vardır ?
Çiçekli bitkilerdeki bal özünün (nektarın) veya değişik ağaç gövdesi, yaprak ve çiçeklerde meydana gelen salgıların bal arıları tarafından toplanıp ar
YAZININ DEVAMI
Rize Arıcılık Tüm Hakları Saklıdır
Bugün: 1 Dün: 1 Toplam : 136490 ANA ARI,Ana,Arı, Rze Arıcılık,Rize,Arıcılık,Ana Arı Üretimi, Kafkas Ana Arı, Karpat Ana Arı,Karniyol Ana Arı,Üretim ve Satış.Rize,çay,anzer,ayder, Karniyol,italyan,ana arı ,kafkas, ankara ana arı.Anzer, balı ,Kestane balı, Karotcu,Karot delme,KAROT Aqua İhlas Su Arıtma Cihazı Ayhan Vural Web, Web Tasarımı